Finsko

Užitečné odkazy


Uvítám jakékoliv tipy na užitečné odkazy týkající se Finska!

Cestování:

www.vikingline.fi - lodní společnost provozující plavby mezi Helsinkami a Stockholmem, Helsinkami a Talinnem a Helsinkami a Ålandy, je levnější než Siljaline
www.siljaline.fi - lodní společnosti provozující plavby mezi Helsinkami a Stockholmem, Helsinkami a Talinnem, Helsinkami a Ålandy a Helsinkami a Rostockem, komfortnější a dražší než VikingLine
www.airaland.com - letecká společnost, která vás z Helsinek nebo Stockholmu dopraví na Ålandy
www.click4sky.com - nízkonákladová společnost Českých aerolinií, která od března 2009 létá i do Helsinek za lidovku: 2 800 Kč zpáteční let i s poplatky!
www.ryanair.com - nízkonákladová společnost, která létá do Tampere, nikoliv však z České republiky. Pokud máte dobrou schopnost kombinatoriky, můžete se dostat do Finska s několika přestupy za pár šupů.
www.matkahuolto.fi - finské vnitrostátní autobusy
www.vr.fi - finská vlaková doprava
www.finnair.fi - finské aerolinie
www.blue1.fi - finské (prý nízkonákladové, posuďte sami...) aerolinie, specializují se na vnitrostátní lety a lety po Skandinávii

Obecné informace o Finsku:

www.finland.fi - zřejmě nejlepší stránka o Finsku (v angličtině ;), nepřeberné množství informací, v podstatě vše, co vás zajímá. Jde však o propagační stránky finského ministerstva zahraničí, takže se zdravou kritikou, kterou naleznete na těchto stránkách, nepočítejte ;)
www.visitaland.com - varianta o Ålandech, opět vynikající stránka plná užitečných informací. Můžete si vytisknout nejrůznější brožury v pdf formátu.
http://finland.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=25001 - anglický průvodce o tom, jak s chovat ve Finsku, abyste nezpůsobili společenské faux pas...:) může zmírnit kultuní šok...
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209552116230003-evropske-pexeso/ - nevíte o Finsku ale opravdu vůbec nic? Nebo chcete poučit své děti? Pak je tenhle pořad České televize přesně pro vás.
http://www.kaapeli.fi/mamu/ - chcete vědět, jak se žije přistěhovalcům ve Finsku? Je život ve Finsku opravdu "výhrou v loterii", jak s oblibou tvrdí Finové? Pak se podívejte na stránku o zkušenostech těch, kteří se do země na severu přestěhovali.
http://www.papunet.net/selko/ - zjednodušené zprávy ve finštině pro cizince a přistěhovalce (tzv. selkouutiset), podobnou službu nabízí i veřejnoprávní televize/rádio YLE zde: http://yle.fi/ulkomailla/index.php?id=1334 (zde si je můžete i poslechnout a trénovat tak náslech)

Výuka finštiny:

http://ulug.ff.cuni.cz - Ústav lingvistiky a ugrofinistiky, má milovaná alma mater, jediné české vysokoškolské pracoviště, které vyučuje finskou filologii jako hlavní obor. Zde mne také můžete potkat v knihovně :)
www.revolucni.com - jazyková škola, kde momentálně vedu kurzy finštiny
www.sjs.cz - jazyková škola, kde jsem vedla kurzy finštiny, ale kde od letošního roku zpřísnili kvóty na studenty, takže nám se sedmi zájemci odmítli otevřít kurz. Když se vás příhlásí dostatečný počet, možná se zde zase potkáme :)
www.phil.muni.cz/jazyk/baltistika/ - obor baltistika na Masarykově univerzitě v Brně, kde se také vyučuje finština

Jazykový koutek:

http://ilmainensanakirja.fi/ - slovník ze a do všech možných jazyků včetně kombinace finština-čeština-finština; já slovník nepoužívám, ale podle některých studentů je větší slovní zásoba u kombinace finština-slovenština-finština, takže pro starší generace, které ještě rozumí po slovenski... ;)
www.edu.fi/oppimateriaalit/suomeaolehyva/ - kurz finštiny pro přistěhovalce, internetová verze učebnice Suomea, ole hyvä
www2.edu.fi/ymmarrasuomea/ - další internetový kurz; když kliknete na "verbiluettelo", máte k dispozici veškeré slovesné časování
http://donnerwetter.kielikeskus.helsinki.fi/FinnishForForeigners/ - úplné základy finštiny, základní společenské fráze
www.uuno.tamk.fi - "survival Finnish", určeno pro studenty, kteří se chystají na nějakou dobu do Finska, poměrně vtipný kurz
http://scripta.kotus.fi/visk/etusivu.php - zatím největší a nejkomplexnější finská gramatika, která byla kdy ve Finsku vydána (papírová verze má 1700 stran), je celá v elektronické podobě na internetu; bohužel jen pro znalé finštiny :)
http://cc.joensuu.fi/~anuppone/ - další kurz finštiny, něco málo o Finsku, procvičování gramatiky
http://www.helsinki.fi/hum/skl/ihmiset/silfverbergl/peruskurssi/etusivu.htm - chcete si procvičit vaše gramatické znalosti? Tady je ta správná stránka. Obsahuje i závěrečný test z učebnice Aletaan.
http://www.edu.fi/svenska/laromedel/hommahanskassa/ - pěkný kurz zaměřený na jednotlivé "obory" z běžného života. Chcete vědět, jak se finsky nazývají jednotlivé části motoru? Pak šup sem :) Jen pozor, kurz je určen pro švédsky mluvíci Finy, takže vše je jen ve finštině a švédštině.
http://www.yle.fi/opinportti/supisuomea/ - kurz vytvořený veřejnoprávní televizí YLE, zaměřený na běžné životní situace (ale i poměrně hodně gramatických cvičení), obsahuje i videa k jednotlivým lekcím!
http://virtuoosi.pkky.fi/vilma/ - stránky o Finsku pro přistěhovalce (v zjednodušeném jazyce, můžete si vybrat z dvou jazykových úrovní)
http://kielikompassi.jyu.fi/omatila/keskella_suomea/index.htm - kurz zaměřený na poslech s následnými úkoly
http://www.papunet.net/selko/ - zjednodušené zprávy ve finštině pro cizince a přistěhovalce (tzv. selkouutiset), podobnou službu nabízí i veřejnoprávní televize/rádio YLE zde: http://yle.fi/ulkomailla/index.php?id=1334 (zde si je můžete i poslechnout a trénovat tak náslech)
http://www.edu.fi/oppimateriaalit/arkipaivansuomea/# - nácvik porozumění hovorovému jazyku, zaměřeno na pracovní pohovor ve finštině (můžete si poslechnout jak otázky, tak možné odpovědi)
http://hykotka.helsinki.fi/majakanvalo/oppimateriaali_logot.pdf - procvičování různých dovedností pro pokročilé (na konci je klíč)
http://www.peda.net/img/portal/433202/bgfk-sanasto.pdf - určeno pro Finy, ale může se hodit i cizincům: základní terminologie přírodních věd (biologie, fyzika, chemie a zeměpis)
http://www.skolutveckling.se/vaxthuset/trio/fi/finska.htm - opět terminologie z mnoha oborů v pěkné interaktivní podobě, pozor některé obory jen ve švédštině, nenechte se odradit :)
A něco pro děti :) :
http://www.kesalukioseura.fi/nalle/pohja.swf - pěkně udělané, ale dle mého názoru vyžaduje finsky mluvícího dospělého
http://www.mopedkoulu.fi/materiaali/iloisestisuomea.html - učebnice finštiny pro děti v pdf, je určena pro rodilá fiňátka, ale může se hodit i pro výuku nerodilých dětí

Česko-finský koutek:

www.terve.cz - e-shop s finským designem!!
www.skandinavskydum.cz - kulturní institut severských zemí, který pořádá výstavy, přednášky a hlavně filmová promítání severských filmů; v rámcu SD funguje i jazyková škola, která vyučuje švédštinu, norštinu, dánštinu a finštinu
www.severskelisty.cz - v současnosti již jen na internetu, informace a články o severských zemích
http://fincech.wz.cz/ - stránky Čechů žijících ve Finsku; česká komunita se schází každý první čtvrtek v měsíci v hospodě Hádanka v Helsinkách na Mannerheimintie 104
www.finland.cz - stránky finské ambasády v Prazekreativní webdesign, tvorba www stránek: NET-VOR | validní xhtml a CSS